Miód manuka jest jednym z rodzajów miodu. Wytwarzany jest z miododajnego krzewu o tej samej nazwie, pochodzącego z Nowej Zelandii oraz południowo-wschodniej Australii. Co warto o nim wiedzieć? Jakimi właściwościami się charakteryzuje? Odpowiedzi znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Miód manuka – skąd się wywodzi?

Krzew manuka wywodzi się z rodziny mirtowatych. Jak już wspominaliśmy, jego głównym miejscem pochodzenia jest Nowa Zelandia oraz Australia. Krzew ten jest wiecznie zielony, a wysokością sięga od 2 do 5 metrów. Nie ma specjalnych wymagań, co do gleby i klimatu – wyrasta nawet na glebach suchych i narażonych na suszę. Wiosną i latem, kiedy przypada okres kwitnienia manuki, roślin obfituje w małe białe, różowe lub czerwone kwiaty, do złudzenia przypominające róże. Roślina ta jest miododajna, co oznacza, że można wytworzyć z niej drogocenny miód manuka.

Miód manuka i jego właściwości

Miód manuka wyróżnia się swoim charakterystycznym, intensywnym smakiem. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i stymulujące gojenie się ran. W porównaniu do polskich miodów manuka charakteryzuje się większą zdolnością przeciwutleniającą. Produkt redukuje stany zapalne, a także przyspiesza gojenie się ran, owrzodzeń i odleżyn.

Osoby zmagające się z cukrzycą, chęć spożywania tego rodzaju miodu powinni skonsultować z lekarzem. Wynika to z faktu, iż miód ten zawiera sporą ilość węglowodanów, przez co posiada wysoki indeks glikemiczny. Zjedzenie miodu szybko podnosi poziom glukozy we krwi, co jest niebezpieczne dla osób z cukrzycą typu I i II.

Niezwykle bogaty skład miodu manuka sprawia, ze ma on pozytywne działanie na schorzenia narządów wewnętrznych, takich jak serce, układ oddechowy, układ krążenia czy układ moczowy. Ma także korzystny wpływ na skórę.

Na rynku znajdziesz szeroki wybór produktów zawierających w swoim składzie miód manuka. Jest on częstym składnikiem preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry takich jak maseczki, kremy czy maści. Opatrunki z jego dodatkiem stosowane są w leczeniu ran, odleżyn czy owrzodzeń. Ma także swoje zastosowanie w walce z trądzikiem, łuszczycą, a nawet z hemoroidami.

miód manuka